• Dec2020

   

  BOOSTS PROPERTY SALES IN NORTHERN CYPRUS

  “RADICAL” new changes to the way citizenship is granted could be on the way.

  The TRNC’s new Deputy Prime Minister Erhan Arıklı spoke after taking up his new post on Thursday to Cyprus Today.

  Dr Arıklı, who is also chairman of the Rebirth Party (YDP), said one of his top priorities will be to make changes to the citizenship law to enable foreign residents to become citizens through an “automated” system.

  “This is an ongoing problem of the country,” he said. “We recognise that there are foreign residents – irrespective of their country of origin – who own property in Northern Cyprus and pay their taxes and love the Turkish Republic of Northern Cyprus, who are having to renew their residencies yearly.

  “Our objective will be to pass new legislation that will take away the ‘discretion’ factor – that is, taking the matter away from the hands of politicians as to whether or not to grant citizenship to people, and placing it in the hands of legal certainty. It will restore trust and confidence in the country.”

  Dr Arıklı added that there are “3,000 people who are eligible to become TRNC citizens through marriage who haven’t been granted citizenship, and 8,000 people in total who, despite having the right, have still not been granted citizenship”.

  Asked if he was planning to meet expat groups to discuss the matter, Dr Arıklı said: “This will be a matter for the new Interior Minister [Kutlu Evren], however this is one of the key positions of the YDP.”

  Human Rights lawyer and former foreign minister Emine Çolak said she would back a law to bring in an “automated system” for citizenship that is “just, reasonable and which conformed to universal human rights laws”.

  “There will be a need for a country-wide debate on the sort of criteria that will be needed. I think a five-year period of residing in the country [to become eligible for citizenship] is reasonable.

  “However it needs to be worked out in a manner that also protects the demographics of the country, which is indeed possible under human rights laws. There must not be discrimination based on nationality, age or gender.”

  The Foreign Residents chairman Horst Gutowski, 71, and wife Monika, 74, who live in Lapta, moved to North Cyprus 16 years ago.

  Mr Gutowski said that while he appreciated the idea of an “automated citizenship” system “it would be much better for the new government to look into how improvements can be made to long-term residency permits and abolish this yearly [renewal] requirement.

  “It would be much better for all of us aged over 60 not to have to undergo annual permit procedures and running around,” he said.

  “They should [instead] make long-term residency permit renewal “However, for people who own property in Northern Cyprus and who have lived here for a long period of time, affording them the right to citizen ship is a positive development.” British Residents Society (BRS) chairman Peter Wilkins said it would be a “very radical move” for the TRNC to place the issue of citizenship “into a legally certain process based on set criteria”.
  “It would show that the TRNC recognises the value of expats and foreign residents both economically and in other areas,” he said. “The matter of citizenship had actually been raised at the last BRS annual general meeting in July in the presence of Prime Ministry legal and political affairs director Serap Destegül Rediff, where then Prime Minister Ersin Tatar said he would back such a move to enable foreign residents to become citizens.

  “This is fair and equitable and does relate to human rights. It also takes away the ‘discretionary factor’ from politicians and provides confidence and certainty.

  “It is a positive development and we look forward to cooperating with the new government and put forward our views related to these and other issues.”

  As Nokta Estates and Construction Company Ltd. :We believe ,it will increase the property sales in Northern Cyprus and also will boosts the confidence of investors. 

   

 • Mar2016

  29 March 2016

  Konut sigortası, evinizi ve ailenizi koruma altına alan en önemli sigortadır.  Konut sigortaları evinizi yıkılmalardan, hırsızlıktan, terörden ve kazalardan korumayı amaçlayan bir sigorta çeşididir. Yeni gelen günün ne getireceği bilinmeyeceğinden konut sigortası yaşanabilecek risklere karşı size teminat altına alır.
  Evinizin bir teminat altında olduğunu bilmek evden uzaklaştığınız her an size güvende hissettir. Aylık taksitler ile evinizi sigorta altına alabilirsiniz. Bu sigortalar yıllık olarak yapılır. Her sene yenilenebilir. Uzun süre aynı sigorta şirketinden konut sigortası yapıyorsanız ödemelerde indirimler de söz konusu olacaktır.
  Evinizde yukarıda söz edilen herhangi bir hasarın gerçekleşmesi durumunda çoğunlukla eşyalar da zarar görecektir. Bu yüzden sigorta yaptırılırken konutların içindeki eşyalarla beraber sigorta kapsamına alınması gereklidir. Az bir maliyete daha katlanılarak eşyalar da güvence altına alınabilir.
  yanm
  Niçin Konut Sigortası Yaptırmalısınız?
  Eviniz, ailenizle birlikte huzur içinde yaşadığınız yerdir. Kimine göre ev huzur, kimine göre sığınak kimine göre ise güvenli bir kale anlamı taşır. Size özel ve değerli bu mekanı her türlü riske karşı güvence altına almak için konut sigortanızı yaptırmalısınız.
  Konut sigortası satın alırken değişen iklim koşulları, güçlü fırtınalar, aşırı yağışlar, depremler, dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlar ve son zamanlarda artan hırsızlıklara karşı tam güvence için doğru teminatların seçilmesine özen göstermelisiniz.
  Çeşitli risklerin konutunuza vereceği hasarlar, ortalama bir konut poliçesi priminden çok daha yüksektir. Konutunuzu sigortalatarak konut özelliklerinize göre değişen primlerle tüm evinizi ve hatta eşyalarınızı da güvence altına alabilirsiniz.
 •  limasol
  Limasol Bank’tan cazip konut kredileri…
  Limasol Türk Kooperatif Bankası, Kıbrıs emlak sektöründe yatırım düşünenler için hesaplı konut kredileriyle dikkat çekiyor. 144 aya kadar vade yapan banka, düşük masraf ve düşük faiz imkanı da sunuyor.

  Konut almayı düşünüyorsanız, kredi için cazip teklif Limasol Türk Kooperatif Bankası’ndan..

  “Hayatı kolaylaştıran banka” mesajıyla hizmet yelpazesini genişleten Limasol Bank, konut kredisi kullanacak tüketicilere sunduğu fırsatlarla da büyük ilgi görüyor.

  Bizler de NOKTA Emlak ve İnşaat olarak size seçimlerinizde kolaylık sağlayarak, bankanız ile aranızda ki köprü olacağız.

  Konutun ekspertiz değerinin yüzde 90’nına kadar kredi sağlayan banka, kredi vadesini de 14 yıla kadar bölebiliyor.

  Ayrıca kredi kullananlara sunulan düşük masraf ve cazip kredi faizleri de müşteri için tercih sebebi.

  5979589

 • Avrupa Birliği (AB) Hibe Programı çerçevesinde verilecek fonlarla yapılması planlanan “Hayvan Yaşam Alanı” projesi 6 belediyeyi bir araya getiriyor.

  Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Girne Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Dikmen Belediyesi, Alayköy Belediyesi ve Değirmenlik Belediyesi’nin ortak olarak hizmet vereceği ve Belediyeler Birliği işbirliğinde hayata geçirilecek “Hayvan Yaşam Alanı” projesi için LTB’de bir araya gelen Belediyeler Birliği ve belediyelerden temsilciler, projenin geliştirilmesi için birlikte çalışıyor.timthumb

  LTB’den yapılan açıklamaya göre, “Hayvan Yaşam Alanı” için yer arayışlarının sürdüğü proje kapsamında barınak, otel, pansiyon, mezarlık, karantina, çok amaçlı ameliyathane ve kedi evleri gibi bölümler yer alacak.

  Açıklamada, alanında ülkedeki en büyük, geniş kapsamlı ve modern tesis olacak “Hayvan Yaşam Alanı”nın bölümleri, kapsamı, verilecek hizmetler gibi konularda belediyelerin fikir alışverişi yaptığı toplantılarda ortak olarak yazılacak projenin Avrupa Birliği’ne sunulacağı kaydedildi.

  Halk arasında “hayvan barınağı” olarak da bilinen ancak kedi-köpek gibi hayvanlar için çok kapsamlı hizmetlerin verileceği ve belediyelerin ortak kullanacağı “Hayvan Yaşam Alanı” projesinin 2017 yılında tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor.bir-kap-su-bir-kap-yemek-e1412674636111

 • Yenilikler ve sınırlar daima ilerlemektedir, Nokta olarak sizlere her yeniliği sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

  Shipping container transforms into epic full house

  This shipping container transforms into an epic full house. WOW!via EBS Blockh/t Blaqk Diamond Group – Green Building

  Posted by David Wolfe on 28 Şubat 2016 Pazar

 • Feb2016

  Yatırımlarınız için sunulan ekonomik avantajlara ilave olarak Avrupa Birliği de Kuzey Kıbrıs’da ekonominin gelişmesi için aktif rol almaktadır. Avrupa Birliği tarafından açılan ihaleler hakkında daha fazla bilgi almak için Avrupa Birliği Mali Yardım sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  (https://webgate.ec.europa.eu/europeaid/online-services/index.cfm?do=publi.welcome)

 • Kuzey Kıbrıs’da, emekli yabancıların yazlık ev satın alma talebi son yıllarda önemli bir artış göstermiştir. Kuzey Kıbrıs’da şu anda 10-15 bin yabancı aile yaşamaktadır. Kıbrıs, Birleşmiş Milletler Askerleri ve Koloni Dönemine uzanan Birleşik Krallık ile oluşan güçlü bağları nedeni ile belli ülkeler tarafından çok iyi bilinen bir bölgedir. Özellikle, İngiliz Toplumu Kuzey Kıbrıs’da çok aktiftir.

 • İnternet Sitemiz Yenilendi

  17 February 2016

  Profesyonel çalışmalarla sizlere daha iyi hizmet verebilmek için  internet sayfamızı yeniledik, Umarız bu yeni sayfamızda aradığınız her NOKTA’ ya  kolayca ulaşabilirsiniz.

© 2021 NOKTA REAL ESTATE. All Rights Reserved